Diljen Ronî’den yeni albüm: Xewna Derew

BasNews- Diljen Ronî’nin pop- rock tarzıyla hazırladığı yeni albümü ‘Xewna Derew’ (Yalan Dünya) dinleyiciyle buluştu. Albümün ilk tanıtımını basına yapan Ronî, “Kürt müziği için küçük de olsa bir şey yapmak istedim” dedi.

Ronî, Ocak 2018’de 2018’de ‘Çile- Klasîkên Kurdî’ derleme albümünü çıkarmıştı. Diljen Ronî, Kom Müzik etiketiyle çıkan ‘Xewna Derew’ albümünde pop-rock tarzdaki şarkılara yer verdi.

“Kürt müziği için küçük de olsa bir şey yapmak istedim”

Albümün ilk tanıtımını Stüdyo Ütopya’da yapan Ronî, albümü üzerinde 5 yıl çalıştığını belirterek şöyle konuştu: “Kürt müziği sanatı üzerine küçük bir emek de olsa bir şey yapmak istedim” dedi. Roni, albümünün pop-rock stilinde olduğunu ifade etti. Kendisine ait olan şiirlerin de olduğunu ifade eden Roni, “Şiirde çok yeterli değilim ama elimden geleni yapmaya çalıştım.”

Roni, “Bu akşam Kürt müziğinde yeni albümler için bir adım olsun istiyoruz. Bizler eserlerimizin reklamlarını yapmalıyız. Hele müzisyenler mutlaka bunu yapmalı. Çünkü şu an içinde bulunduğumuz durumda buna ihtiyaç var. Biz Kürt sanatçılar, basında çok yer almıyoruz. Bizim müziğimizin pazarı da yok. Bunun için eserlerimizin tanıtımını yapmalıyız” dedi.

4 şarkının sözleri Ronî’ye ait

Albümde Koma Wetan solisti Kerem Gerdenzeri’nin ‘Sînê‘ eserini tekrardan yorumlayan Ronî, müziğini Hozan Dilgeş’in yaptığı, sözleri ünlü Kürt Şair Cîgerxwîn’in ait olan ‘Ez û Yar (Ben ve Yar)’ şarkısına da yer verdi. Xewna Derew’ albümündeki 9 şarkıdan 4’ünün sözünü yazan Ronî, 7 şarkının müziğini ise kendisi yaptı. Albümdeki 3 şarkısının sözleri ise Müslüm Aslan’a ait.

Diljen Ronî, ‘Xewna Derew’ albümünde müzik camiasının üstadı ünlü bas gitarist İsmail Soyberk, müzisyen ve aranjör Ayhan Orhuntaş ve Alper Atakan ile çalıştı. Albüme adını veren ‘Xewna Derew’ şarkısının arenjesini Alper Atakan; diğer şarkıların arenjesini ise Ayhan Orhuntaş üstlendi.

Diljen Ronî, 2008’de ilk olarak ‘Çend Gotinen Evine’ albümü ile ismini duyurdu ve ardından 2012’de ‘Du Demsal’, 2018’de ”Çile- Klasîkên Kurdî’ albümlerine imza attı.

Diljen Ronî Kimdir?

Diljen Ronî, 1981 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesinde doğdu. Küçük yaşlarda müzik ile ilgilenmeye başlayan Diljen, lise öğrenimini Diyarbakır’da tamamlayıp, 1998 yılında tıp fakültesini kazandı. 2006 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra doktor olarak çalışmaya başladı. Daha sonra müzisyen arkadaşlarıyla ilk albümü için çalışmalara başlayan Ronî,2008 yılında  “Çend Gotinên Evînê…” yani ‘Bir Kaç Aşk Sözcüğü’ anlamına gelen ve Anadolu Müzik Şirketi etiketiyle yapılan ilk albümünü çıkarmıştır. Diljen Ronî  2012 yılında ikinci albümü olan yine Anadolu Müzik etiketiyle “Du Demsal” ardından  ‘Çile’ albümünü çıkardı.